Roles & Responsibilities

  • Mr Nick Avey

    Headteacher

    The Headteacher is a governor by virtue of their position, ex officio

  • Mrs Kim Wickens

    Staff Governor

    Mrs Wickens' term of office ends on 15 December 2024

  • Mr Wayne Mott

    Associate Member

    Named Responsibilities: Health & Safety and Finance
    Mr Mott’s term of office ends on 13 September 2024

  • Mrs Louise Anscombe

    Parent Governor

    Member of Pay Committee
    Lead Governor: Safeguarding
    Named Responsibility: Website
    Mrs Anscombe’s term of office ends on 5 June 2022

  • Mrs Emma Worskett

    Co-opted Governor

    Chair of Governors
    Member and Chair of Pay Committee
    Member of Headteacher Performance Management Panel
    Lead Governor: Curriculum
    Mrs Worskett’s term of office ends on 1 October 2023

  • Mr Rick Hamnett

    Associate Member

    Named Responsibilities: Premises
    Mr Hamnett’s term of office ends on 17 December 2021

  • Mrs Emma Milnes

    Parent Governor

    Lead Governor: Disadvantaged Learners
    Member of Pay Committee
    Mrs Milnes' term of office ends on 18 November 2024

  • Miss Khobi Vallis

    Co-opted Governor

    Vice-Chair of Governors
    Lead Governor: SEND/Inclusion
    Member of Headteacher Performance Management Panel
    Miss Vallis' term of office ends on 3 May 2025

  • Mr Alex Patterson

    Co-opted Governor

    Member of Headteacher's Performance Panel
    Mr Patterson's term of office ends on 11 October 2025