Who's Who

Mr Nick Avey

Head Teacher

head@rusper.w-sussex.sch.uk

The Headteacher is a governor by virtue of their position, ex officio

Mrs Emma Worskett

Chair of Governors - Co-opted Governor

eworskett@rusper.w-sussex.sch.uk

Chair of Governors
Member of Headteacher Performance Management Panel
Lead Governor: Curriculum
Mrs Worskett’s term of office ends on 1 October 2024

Mrs Khobi Patterson-Vallis

Vice Chair of Governors - Co-opted Governor

Vice-Chair of Governors
Lead Governor: SEND/Inclusion
Member of Headteacher Performance Management Panel
Miss Vallis' term of office ends on 3 May 2025

Miss Kelly Bourne

Staff Governor

Miss Bourne's term of office ends on the 6th February 2026

Mr Rich Moore

Parent Governor

Finance Governor
Member of Pay Committee
Mr Moore's term of office ends on the 6th February 2026

Mrs Louise Anscombe

Local Authority Governor

Member of Pay Committee
Lead Governor: Safeguarding
Mrs Anscombe’s term of office ends on 6 June 2026

Mr Alex Patterson-Vallis

Co-opted Governor

Member of Headteacher's Performance Panel
Mr Patterson's term of office ends on 11 October 2025

Mr Phillip Sarginson

Co-opted Governor

Mr Sarginson's term of office ends in September 2027

Mrs Sophie Jones

Co-opted Governor

Mrs Jones' term of office ends September 2027

Mrs Kim Wickens

Clerk to Governors

clerk@rusper.w-sussex.sch.uk